PRZYRODA POTRZEBUJE PRZYJACIELA - ROK 2010

Przedszkole Samorządowe Nr 2

od 25 kwietnia do 31 października 2010 r. realizuje program ekologiczny pt. „PRZYRODA POTRZEBUJE PRZYJACIELA”
który jest dofinansowany z
Środków Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Łodzi

Dotacja  z WFOŚiGW w Łodzi – 32 tys.

Całkowity koszt projektu – 36 tys.

Program „Przyroda potrzebuje przyjaciela”  przeznaczony jest do realizacji w grupach dzieci 3-5-letnich, w czasie pracy w grupie oraz  na zajęciach koła ekologicznego. Myślą przewodnią oraz  podstawą doboru i układu treści jest poznawanie ekologicznych aspektów  własnego domu i najbliższego otoczenia, dokonywanie bezpośrednich obserwacji i przeprowadzanie eksperymentów. Przyczyni się to do rozwoju zainteresowań przyrodniczych dzieci, motywowania ich do działania oraz kształtowania postaw i umiejętności badawczych w stosunku do przyrody. Zajęcia w terenie będą szczególnie wartościowe nauczą dzieci patrzenia, słuchania, mówienia i myślenia. Zbliżą dzieci do natury, przy czym dzieci poznają praktyczną wiedzę, doświadczą emocji, radości i zaspokoją swą ciekawość. Treść programu jest zbiorem planowanych czynności dziecka, które doprowadzą do zmian w jego rozumieniu świata, skierowaniu uwagi na rzeczy ważne i wywołaniu działań pożądanych wychowawczo. Jest związana z ich oczekiwaniami, poziomem oraz kierunkiem zainteresowań. Różnorodne powiązanie różnych rodzajów wiedzy i doświadczeń stwarza większe szanse na uzyskanie przez dzieci spójnego obrazu wiedzy i głęboko sięgającego zrozumienia materiału.

Program „Przyroda potrzebuje przyjaciela” jest szansą na w pełni autorskie działanie nauczycieli, uwzględniające potrzeby, oczekiwania i możliwości dzieci. Przełożenie celów i szczegółowych treści, przedstawionych w programie w wersji optymalnej, na konkretne działania edukacyjne będzie stanowiło wsparcie dla rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego wychowanków.

Realizacja programu przyczyni się do ukształtowania u dzieci umiejętności, postaw i zachowań mających na celu zrozumienie świata  przyrody oraz problemu środowiska, przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej dzieci oraz podniesienia jakości pracy przedszkola.

1. CEL OGÓLNY:

Kształtowanie wrażliwego oraz odpowiedzialnego i racjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego, poznanie współzależności między człowiekiem a środowiskiem, uświadomienie odpowiedzialności człowieka za stan środowiska. Stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznawania i rozumienia otaczającej przyrody.

2. CELE SZCZEGÓŁOWE I ZAŁOZENIA PROGRAMU:

1. wzbogacenie wiedzy o środowisku przyrodniczym i uświadamianie zagrożeń, jakie niesie dla niego rozwój cywilizacji,
  2. dostrzeganie piękna otaczającej przyrody,
  3. kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego,
  4. zapoznanie dzieci z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrody oraz utylizacji odpadów,
  5. zapewnienie dzieciom obcowania z przyrodą poprzez wycieczki, obserwacje, doświadczenia,
  6. prowadzenie działalności na rzecz środowiska (dokarmianie zwierząt, akcja ,,Sprzątanie Świata”, zbiórka i segregacja surowców wtórnych),
  7. budzenie świadomości ekologicznej i wdrażanie do prowadzenia ekologicznego trybu życia oraz podnoszenie kultury ekologicznej środowiska rodzinnego,
  8. Przyzwyczaja się do nie zrywania roślin, poszanowania przyrody. Wyróżnia części roślin.Obserwuje rośliny występujące w najbliższym otoczeniu rozpoznawanych po liściach lub owocach np. kasztanowiec, jarzębina.
  9. Poznanie wybranych zwierząt chronionych w Polsce: np. orły, dzięcioły, kozica górska, skowronek, oraz rośliny: wody zawilec, krokus, sasanka, szarotka, cis.
  10. Systematycznie dokarmia i poi ptaki w ogrodzie rozumie potrzebę opiekowania się zwierzętami dziko żyjącymi. Obserwuje ptaki – zakładanie gniazd, wyląg piskląt, opiekę nad potomstwem.
  11. Rozumie konieczność sortowania odpadów wytwarzanych przez człowieka.
  12. Dowiaduje się o działaniach ludzi zmierzających do ochrony przyrody, np. zakładanie filtrów, utylizacja śmieci, oczyszczanie ścieków.
  13. Rozumie, że człowiek jest częścią przyrody i bez niej nie może żyć.

Poniedziałek 13.05.2024