JA I MÓJ ŚWIAT - ROK 2012

Przedszkole Samorządowe Nr 2

od 01 marca do 31 października 2012 r. realizuje program ekologiczno-przyrodniczy

pt. „JA I MÓJ ŚWIAT”
który jest realizowany z udziałem
Środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Łodzi

Dotacja  z WFOŚiGW w Łodzi – 21.500,00 tys.

Całkowity koszt projektu – 24.000,00 tys.

Treści edukacyjne zawarte w programie: „W zdrowym ciele - zdrowy duch”,  „Segregujemy śmieci”, „Chrońmy naszą przyrodę”.

Podczas realizacji zajęć dydaktyczno - wychowawczych z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej, prowadzonych przez nauczycieli przedszkola, dzieci uczestniczące w projekcie będą poszerzać wiedzę na temat zagadnień ochrony środowiska oraz podejmować działania dążące do współodpowiedzialności za jego stan. Zajęcia poszerzą wiedzę dzieci na temat stanu ekologicznego Ziemi oraz sposobów zapobiegania jej degradacji. Podczas zajęć wykorzystywane będą zakupione pomoce dydaktyczne m.in. takie jak: Widepskopy,  Globusy, Skarby lasu, Domek czterech pór roku, Model Ziemi, Drzewo z mieszkańcami,  Ruchome gospodarstwo, Farma- puzzle sześciany, Drzewko przestrzenne, Magnetyczna farma, Układanka- „Kto gdzie mieszka”, Pory roku Puzzle botaniczne- budowa liścia, drzewa, kwiatu, Ryba, Koń Duża farma, Karmienie w ZOOD, Mały ekolog – domino, Makatka- zwierzęta na wsi

Realizacja ścieżki ekologiczno-przyrodniczej będzie jedną z podstawowych form, poprzez którą będziemy wprowadzać dzieci w świat przyrody. Podczas realizacji działań projektu dzieci z przedszkola będą uczestniczyć w następujących wycieczkach przyrodniczo – krajoznawczych:

1. Palmiarnia - „Przedziwny świat roślin” – spacer alejkami Palmiarni, pogadanka na temat obserwowanych roślin, ich specyficznego wyglądu. Poznanie budowy roślin oraz przykładów różnorodnych przystosowań do warunków środowiska.
  1. Ogród Botaniczny - poznanie ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu: oglądanie roślin, znajdujących się na trasie wycieczki, omówienie ich wyglądu, sposobu zapylania, poznanie użyteczności roślin nie tylko z punktu widzenia botaniki, ale również ich praktycznego zastosowania, w ogrodnictwie, medycynie.
  2. Ogród  Zoologiczny  w  Łodzi - poznanie gatunków zwierząt żyjących w różnych strefach klimatycznych, poznanie gatunków ginących i zagrożonych i roli ogrodów zoologicznych w rozmnażaniu tych gatunków,
  3. Osada  Edukacyjna w  Kole/ koło Piotrkowa Tryb., - poznanie struktury lasu:  ściółka, podszyt, runo, drzewostan.
  4. Szkółka Leśna Borowiny Nadleśnictwo Bełchatów - poznanie miejscowej flory różnych gatunków drzew oraz roli szkółek leśnych. Poznawanie różnic w wyglądzie rośliny ( drzewa iglaste i liściaste, krzewy, mchy) i w miarę możliwości obserwacja zwierząt (ptaki, wiewiórki, jeże).
  5. Leśni detektywi – zabawy i ćwiczenia w lesie - rozpoznawanie drzew i krzewów na podstawie nasion, owoców, liści i kory.

Dzięki realizacji wycieczek dzieci  zapoznają się z różnorodnością budowy roślin, będziemy kształtować wrażliwość i szacunek  wobec otaczającego nas świata przyrody żywej i nieożywionej, wzbudzimy zainteresowanie światem przyrody poprzez ukazanie jego piękna i różnorodności, nauczymy obcowania z przyrodą poprzez obserwacje, doświadczenia.

Dzięki praktycznym działaniom przedszkolaków i ich rodziców będziemy kształtować pożądane postawy proekologiczne m.in. poprzez realizację konkursów o tematyce ekologiczno- przyrodniczej, będą to:

1. Quiz ekologiczny dla dzieci 5 letnich z naszego Przedszkola pt. „Z przyrodą za Pan brat”; - kreowanie właściwych postaw wśród dzieci wobec środowiska.
  2. Konkurs plastyczny „Zabawka ze skrawka”- konkurs przeznaczony dla dzieci z przedszkoli miejskich oraz oddziałów przedszkolnych ze SP nr 9 i 13; zwrócenie uwagi na możliwość wykorzystania niektórych odpadów jako tworzywa   artystycznego, uświadomienie roli człowieka w ograniczaniu ilości odpadów trafiających na    wysypiska,
  3. Konkurs literacko plastyczny dla dzieci i ich rodziców – „Ekologiczny wierszyk”, ukierunkowany na ochronę przyrody, związek człowieka z naturą, propagowanie postaw proekologicznych.
  4. Konkurs fotograficzny dla dzieci i rodziców „Zjawiska przyrodnicze w obiektywie” - przedmiotem konkursu są fotografie przedstawiające zjawiska meteorologiczne typu: burza, deszcz, mżawka, mgła, rosa, szron, itp., skutki oddziaływania pogody, np.: powodzie, susze, zniszczenia spowodowane przez wiatr, skutki upałów itp.

Dzięki wszystkim naszym działaniom podejmowanym w trakcie realizacji zagadnień  z edukacji ekologicznej mamy nadzieję, że zaszczepiamy u dzieci pozytywny stosunek  do przyrody; wzbudzimy takie uczucia jak: życzliwość, zrozumienie, szacunek, opiekuńczość, troskę i odpowiedzialność, a także szerzymy edukację ekologiczną w środowisku lokalnym.

Niedziela 12.05.2024