WSZYSTKIM WESOŁO, GDY CZYSTE POWIETRZE WKOŁO - ROK 2017/2018

Przedszkole pozytywnie przeszło weryfikację w konkursie z dziedziny edukacji ekologicznej organizowanym przez  WFOŚiGW w Łodzi i w roku szkolnym 2017/2018 będzie realizować program pn. „Wszystkim wesoło, gdy czyste powietrze wkoło – aktywna edukacja ekologiczna w Przedszkolu Samorządowym  nr 2 Akademia Bolka i Lolka w Bełchatowie”. Placówka otrzymała grant w wysokości 17 000 zł. Kwotę tą przeznaczono na:

• pomoce dydaktyczne - 1 530 zł,
  • wycieczki i zajęcia terenowe – 10 150 zł,
  • warsztaty stacjonarne – 3 320 zł,
  • nagrody – 2 000 zł.

Prezydent Miasta w Bełchatowie przekazał placówce dotację w wysokości 3 000 zł, która ma zostać rozdysponowana:

• wycieczki i zajęcia terenowe  - 1 000 zł,
  • warsztaty stacjonarne – 2 000 zł.

Celem programu jest rozbudzenie potrzeb kontaktu z przyrodą, zapoznanie ze znaczeniem powietrza dla życia roślin, zwierząt i ludzi, wykształcenie nawyków dbania o środowisko lokalne, ukazanie zwłaszcza tej pozytywnej działalności ludzi zmierzającej do ochrony przyrody. Projekt wpisuje się Strategię Rozwoju Miasta Bełchatowa na lata 2015-2022, jej cel strategicznyZrównoważony rozwój miasta z nowoczesną infrastrukturą i racjonalnie wykorzystywanymi zasobami środowiska”, cel operacyjny ochrona środowiska kierunki działań: poprawa jakości powietrza, ochrona przyrody. Realizacja zadań ww. projektu będzie wdrażać dzieci i ich rodziców do dbania o najbliższe środowisko, stan poprawy jakości powietrza.

W ramach projektu realizowane będą:

1. Zakup pomocy dydaktycznych:
  • Oszczędzaj energię i chroń środowisko naturalne – puzzle,
  • Oszczędzamy energię - 6 historii przedstawiających przygody dzieci,
  • „Zestaw Zjawiska pogodowe”,
  • Memo – Proste sposoby na ochronę przyrody - gra

1. Wycieczki i zajęcia terenowe:
  • Wycieczka na Górę Kamieńsk – „POZNAJEMY ELEKTROWNIE WIATROWE” – udział dzieci                 5 – 6 letnich,
  • Wycieczka – „Spotkania Z Wróżką Naturą w Lesie Łagiewnickim –  warsztaty ekologiczne terenowe pn. „Powietrze którym oddychamy – ochrona, zagrożenia” – udział wezmą wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola,
  • Wycieczka do Nadleśnictwa Bełchatów Szkółka leśna Borowiny  - spotkanie z leśnikiem – udział wszystkich dzieci
  • Giganty Mocy – interaktywne zwiedzanie ekspozycji, Eko – przygoda z Wojtusiem - dzieci 5 – 6 letnie,
  • Wycieczka rowerowa do lasu i na najbliższą łąkę – dzieci 6-letnie,
  • Wycieczka komunikacją miejską – „Wpływ wyboru środka transportu na ekologiczne aspekty jakości życia w naszym mieście" – 6-latki.

1. Planowane warsztaty i zajęcia stacjonarne:
  • „Co to jest powietrze?”- warsztaty ekologiczne dla dzieci 5-6- letnich, prowadzonych przez  Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi,
  • „Drzewa to nasi przyjaciele” - warsztaty ekologiczne dla dzieci uczęszczających  do przedszkola, prowadzonych przez  „Świat przygód” Dagmarę Boryca,
  • „Człowiek to zwierzę, które umie jeździć  na rowerze” – udział wezmą wszystkie dzieci, prowadzonych przez  „Świat przygód” Dagmarę Boryca,
  • „Planetarium” - warsztaty ekologiczne związane z emisją pyłów i szkodliwych gazów dla środowiska: źródła zanieczyszczeń powietrza, skutki zanieczyszczenia powietrza – dla wszystkich dzieci. Prowadzący: Mobilne Planetarium „Strefa Wiedzy” Radosław Dziembowski.
  • „Oczyśćmy atmosferę” - warsztaty terenowe dla dzieci w wieku 6 lat, prowadzone przez  Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi.

1. Konkursy:
  • „Wiatrowa muzyka”- plastyczny konkurs wewnątrzrodzinny,
  • „Kolorowe latawce” - plastyczny konkurs wewnątrzrodzinny,

1. Inne działania zaplanowane w Projekcie:
  • Zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli dotyczące tematyki:
  • „Znaczenia powietrza do życia na Ziemi”
  •  „Źródeł powstawania zanieczyszczeń powietrza, wpływ działalności człowieka”,
  • „Znaczenie zieleni jako filtra powietrza – lasy jako tereny rekreacyjne”
  • „Ekologiczne środki transportu”.
  • Dodatkowe działania towarzyszące realizacji Projektu:
  • Zorganizowanie „Parady Zielonych”- przemarsz ulicami osiedla,
  • Przygotowanie inscenizacji „Nasza Ziemia”,
  • Opracowanie gazetki informacyjnej dla rodziców „Dbajmy o Ziemię”,
  • „Dni otwarte przedszkola” - zajęcia z zakresu ochrony powietrza dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola,
  • Udział w akcjach ukazujących piękno środowiska naturalnego oraz akcjach ochrony środowiska: Światowy Dzień Wody, Dzień Ziemi, Święto Polskiej Niezapominajki, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, akcja „Sprzątanie Świata”, Dzień Drzewa,  Dzień Czystego Powietrza, Dzień bez samochodu.

Niedziela 12.05.2024