NAWIGACJA

EKOLOGICZNIE

ZIELONO MI - OGRÓD PRZEDSZKOLNY MIEJSCEM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ - ROK 2011

Przedszkole Samorządowe Nr 2

od 01 kwietnia 2011 do 31 czerwca 2012

realizuje program ekologiczny dla dzieci w wieku przedszkolnym

pt. „ ZIELONO MI - Ogród przedszkolny - miejscem edukacji przyrodniczej dzieci” - który jest realizowany z udziałem 
Środków Wojewódzkiego Funduszu 
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Dotacja  z WFOŚiGW w Łodzi – 22.410,00

Całkowity koszt projektu – 25.910,00

 

Program własny przyrodniczo – ekologiczny

Przedszkola  Samorządowego  Nr 2   w Bełchatowie

Rok szkolny 2011-2012

 

 „ ZIELONO MI

- Ogród przedszkolny - miejscem edukacji przyrodniczej dzieci”

 

Od wielu lat nasza placówka bardzo aktywnie realizuje treści edukacji ekologicznej, mając na celu kształtowanie wśród dzieci i ich rodziców właściwych postaw wobec środowiska. Trudno jest jednak uczyć przyrody tylko i wyłącznie za pomocą książek czy eksponatów w sali przedszkolnej. Pokazywanie roślin czy zwierząt na rysunku, czy nawet na filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze mają zajęcia w terenie. Dziecko najlepiej poznaje przyrodę poprzez działanie, pracę czy też doświadczenie. Odkrywając samodzielnie tajemnice przyrody gromadzi nowe doświadczenia i angażuje się emocjonalnie. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza. Chcąc poszerzyć ofertę zajęć proekologicznych oraz uprzyjemnić spędzanie wolnego czasu dzieciom i rodzicom postanowiliśmy lepiej zagospodarować teren zielony przedszkola i poprawić jego wizerunek, tak aby ogród stał się miejscem nie tylko zabaw dla dzieci, ale także miejscem zdobywania wiedzy przyrodniczej. W ten sposób powstał projekt założenia zielonego ogródka oraz szczegółowy harmonogram działań zmierzających do jego wykonania. Nazwaliśmy go „ ZIELONO MI - Ogród przedszkolny - miejscem edukacji przyrodniczej dzieci”. Pragniemy stworzyć dzieciom miejsce, gdzie codziennie będą mogły usiąść lub pobiegać w cieniu drzew, posłuchać śpiewu ptaków lub bzyczenia owadów, zachwycić się zapachem kwiatów, wypatrzyć dżdżownicę albo narośl na liściu. Dzieci zwłaszcza najmłodsze, bardzo lubią buszować wśród grządek i wielka frajdę sprawia im pałaszowanie zebranych przez siebie warzyw i owoców, dlatego też umożliwimy dzieciom wcielić się w małych ogrodników. Żeby naszych maluchów zarazić bakcylem ogrodnictwa, by zasmakował w warzywach stworzymy ogródek, na których będą mogli uprawiać warzywa, zioła oraz kwiaty. Ogrodowe zajęcia dla dzieci będą lekcją przyrody. Pozna potrzeby roślin i ich rozwój od nasiona do owocu. Pielęgnacja upraw pomoże też nauczyć ich odpowiedzialności.

Realizowany przez nasze przedszkole program przyrodniczo – ekologiczny będzie wzbogaceniem treści przyrodniczych zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Program własny opracowany przez nauczycielki Przedszkola zawiera propozycje działań na ekosystemach dostępnych dzieciom, co jest bardzo ważne, bo kształtuje patriotyzm lokalny. Oparty jest na całorocznych działaniach podejmowanych na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym, ujętych w trzy tematyczne punkty:

1. Działania na terenie ogrodu przedszkola pod hasłem „Bądź opiekunem roślin i drzew”.

2. Utworzenie ścieżki edukacyjno – przyrodniczej na terenie ogrodu przedszkolnego

3. „Zielony namiocik” - Utworzenie małego ogródka przedszkolnego

Cele główne projektu:

  1. Prowadzenie zajęć terenowych i żywych zajęć przyrody w mini-ogrodzie botanicznym. Powyższe zajęcia przyczynią się do zrównoważonego rozwoju dzieci; umocnią i ukształtują ich wrażliwość, więź z przyrodą a również, co jest w obecnych warunkach bardzo ważne - poszanowanie cudzej i własnej pracy, odpowiedzialność za wygląd otoczenia.
  2. edukacja ekologiczna dzieci z naszego przedszkola, ich rodziców oraz innych uczestników programu.   
  3. zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego - utworzenie ścieżki edukacyjnej uczynienie go pięknym, przyjaznym i zielonym miejscem dla dzieci,
  4. prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w ogrodzie, zapewnienie dzieciom praktycznych doświadczeń,

- realizacja innych celów wynikających z podstawy programowej:

  1. relaks i wyciszenie dzieci w ogrodzie przedszkolnym, jako sposób wpływania na zdrowie emocjonalne dzieci i zapobieganie agresji;
  2. kształtowanie umiejętności interpersonalnych związanych z kontaktami z dziećmi z innych placówek (szkoła, przedszkole);
  3. systematyczne i zaplanowane oddziaływania na rozwijanie wiadomości przyrodniczo – ekologicznych dzieci, poprzez organizowanie zajęć i zabaw na powietrzu
  4. uatrakcyjnienie pobytu dzieci na świeżym powietrzu;

- inne cele

  1. przedszkole będzie przykładem dobrych praktyk w organizowaniu edukacji ekologicznej;
  2. zacieśnienie współpracy lokalnych instytucji oświatowych: szkoła – przedszkole –

Cele szczegółowe projektu w odniesieniu do dziecka:

  1. zna zasady pielęgnacji roślin i krzewów;
  2. poznaje etapy wzrostu roślin;
  3. zna potrzeby roślin w poszczególnych etapach rozwoju;
  4. rozumie znaczenie roślin zielonych dla innych organizmów żyjących;
  5. poznaje wybrane zioła i ich znaczenie dla organizmu człowieka;
  6. poznaje drzewa i krzewy charakterystyczny dla ekosystemu Polski;
  7. mają możliwość obserwowania i dokarmiania ptaków zgodne  z zasadami podanymi przez leśników;
  8. nabywa poczucie odpowiedzialności za przyrodę, jako system, na który największy wpływ ma człowiek;
  9. wie, w jaki sposób przedszkolak może oszczędzać wodęi energie elektryczną;
  10. poznaje obieg wody w przyrodzie;
  11. wie, dlaczego człowiek nie może żyć bez wody;
  12. czerpie radość ze wspólnych prac z rówieśnikami i rodzicami w ogrodzie przedszkolnym;

Efekt ekologiczny, który będzie uzyskany  w wyniku realizacji zadania:

Zagospodarujemy teren wokół przedszkola, otoczenie naszej placówki będzie bardziej zielone i przyjazne dla dzieci. Wzbogacimy plac zabaw o tablice edukacyjne, grę edukacyjną oraz wiatę, które posłużą do nauki zagadnień z zakresu przyrody.

Założymy ogródek skalny jako miejsce prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naturalnym środowisku. Będziemy zapoznawać dzieci z niektórymi gatunkami roślin i zwierząt występujących i żyjących w najbliższym otoczeniu przedszkola. Będziemy prowadzić z wychowankami zajęcia związane z hodowlą i uprawą roślin poprzez wykonanie rabatek kwiatowych, warzywnych i ziołowych, będziemy propagować zdrowy styl życia. Zorganizujemy wiele zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu, dzieci będą obserwować przyrodę przy zastosowaniu lup, mikroskopu i lornetki, które zakupiliśmy z dotacji WFOŚiGW w Łodzi w latach ubiegłych.Samo przebywanie w ogrodzie będzie niosło za sobą wiele pozytywów, choćby walory zdrowotne, pobudzanie sprawności ruchowej, wyczulenie na zapachy czy kolory, pobudzenie ciekawości czy zaostrzenie zmysłu obserwacji. Jeśli dodamy do tego walory wychowawcze pracy w ogródku i korzyści jakie niesie wykorzystanie go w procesie dydaktycznym okaże się, że ogródek jest nam niezbędny i będziemy się dziwić jak dotąd dawaliśmy sobie bez niego radę.Wykonywanie prac w ogrodzie nauczy dzieci szacunku do pracy i jej efektów. Nikt, kto sam włożył wiele trudu w pielęgnację ogródka nie będzie go później niszczył, a mając świadomość ile wysiłku kosztuje utrzymanie terenów zieleni w należytym stanie, nie będzie ich niszczył także poza przedszkolem. Praca w ogrodzie oprócz oczywistego kształtowania postaw proekologicznych nauczy dzieci działania zespołowego oraz planowania. Dzięki tym działaniom proekologicznym organizowanym w naszej placówce dzieci poczują się odpowiedzialne za środowisko i za działania na rzecz środowiska. W całego ciągu roku ogród będzie kolorowy w zależnościom od pory roku.

W przyszłości planujemy także zlokalizować w nim mini-ogród meteorologiczny. Sądzimy, że środowisko lokalne chętnie włączy się w organizacje tego projektu, co jeszcze bardziej przyczyni się do wspólnej integracji nauczycieli, dzieci i rodziców oraz podniesie jakość naszego przedszkola i jego ofertę edukacyjną.

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe nr 2
    Akademia Bolka i Lolka
    97 - 400 Bełchatów,
    ul. Paderewskiego 3

  • 44 633 43 85 Oddziały w PS Nr 2
    663 874 496 Oddziały w SP Nr 13

Wiadomości

Galeria zdjęć

Poniedziałek 13.05.2024

liczba odwiedzin: 4301885