NAWIGACJA

EKOLOGICZNIE

"PODRÓŻE DO KRAINY PRZYRODY" - ROK 2013

                     

Przedszkole Samorządowe Nr 2

od 01 marca do 31 października 2013r. realizuje program ekologiczno-przyrodniczy

pt.  „PODRÓŻE DO KRAINY PRZYRODY”
 

który jest współfinansowany z środków 
Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Dotacja  z WFOŚiGW w Łodzi – 23.000,00

Całkowity koszt projektu – 25.700,00

Główne założenie projektu

Projekt edukacji ekologicznej  „Podróże do krainy przyrody” opracowany został dla dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 letnich. Umożliwia dzieciom na różnych poziomach poszerzenie i pogłębienie wiadomości przyrodniczo-ekologicznych zgodnie z ich wzrastającymi możliwościami intelektualno-percepcyjnymi. Wiadomości należy dobierać w taki sposób, aby były ciekawe, pobudzały do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania.

Nadrzędnym celem naszej pracy w zakresie edukacji przyrodniczo – ekologicznej jest kształtowanie wrażliwego oraz odpowiedzialnego i racjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego. Ważne jest także poznanie współzależności między człowiekiem a środowiskiem oraz uświadomienie odpowiedzialności człowieka za stan środowiska oraz stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznawania i rozumienia otaczającej przyrody. Zgodnie z założeniami Koncepcji pracy naszego przedszkola w roku szkolnym 2012/2013 oraz 2013/2014 jednym z działań, jakie zaplanowaliśmy do realizacji jest     w dalszym ciągu pogłębianie wiedzy przyrodniczo - ekologicznej poprzez bezpośrednią obserwację, eksperymenty i twórczą działalność dzieci, rozbudzanie ich zainteresowań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego. W związku                    z powyższym, w roku bieżącym a także w przyszłym roku szkolnym kontynuowany będzie program z zakresu edukacji przyrodniczo - ekologicznej, w którym zawarte zostały wszystkie te zagadnienia, które uważamy za szczególnie bliskie dzieciom: czyli znajomość dotycząca zagadnień życia roślin i zwierząt, a także podstawowe zasady ich życia, rozwoju             i ochrony. Będziemy w dalszym ciągu przybliżać dzieciom zagadnienia dotyczące sposobów i zasad ochrony najbliższego środowiska.  Jednak abyśmy w pełni mogli realizować nasz program, niezbędne będzie zakupienie zaplanowanych pomocy dydaktycznych, których nasza placówka nie posiada, a dzięki którym osiągniemy zaplanowany efekt ekologiczny. W naszym przedszkolu działa kółko ekologiczne przeznaczone dla dzieci wykazujących zainteresowanie w tym zakresie, także zakupione przez nas pomoce wykorzystywane są i będą w sposób podwójny. 

O skuteczności naszej pracy pedagogicznej z zakresu edukacji ekologicznej dzieci przedszkolnych w dużej mierze decydują formy organizacyjne. Do podstawowych form edukacji ekologicznej jakie będziemy wykorzystywać podczas realizacji projektu należy zaliczyć:

  • wycieczki i spacery do różnych ekosystemów - Dzieci uczestniczące w projekcie będą także poznawać przyrodę w trakcie zajęć realizowanych podczas wycieczek przyrodniczych do Borysewa – ZOO Safari, Nadleśnictwa Koło do Napoleonowi oraz do Lasu Łagiewnickiego. Wycieczki  będą jedną z podstawowych form, poprzez którą wprowadzimy dzieci w świat przyrody. Poprzez udział w zajęciach przyrodniczych realizowanych podczas wycieczek przybliżymy dzieciom walory przyrodnicze lasu, umożliwimy poznanie miejscowej flory, dzieci poznaj zasad zachowania się w lesie, podczas zabaw na łonie natury oraz podczas obserwacji przyrody, będziemy kształtować poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
  • prace praktyczno - hodowlane,
  • konkursy o tematyce ekologicznej - W trakcie realizacji zadań projektu zorganizujemy trzy konkursy o tematyce ekologiczno – przyrodniczej, w których uczestniczyć będą rodzice naszych wychowanków, których zadaniem będzie wykonanie Zielnika wspaniałego przewodnika dla przedszkolaków po łąkach, polach, lasach i terenach nadrzecznych, gdzie rosną interesujące i piękne kwiaty, byliny oraz zioła. Zbieranie, suszenie i układanie roślin    w zielniku zachęci dzieci do samodzielnej pracy, wspólnej zabawy i nauki o przyrodzie z rodzicami domu. Jeden z konkursów został przeznaczony dla dzieci z placówek przedszkolnych z terenu miasta Bełchatowa, jego celem będzie propagowanie właściwych postaw ekologicznych oraz ekologicznego stylu życia oraz umiejętność przetwarzania surowców wtórnych.
  • udział w akcjach ochrony naturalnego środowiska człowieka – obcowanie z przyrodą poprzez zabawę i prace hodowlane i pielęgnacyjne w kąciku przyrody i w przedszkolnym ogrodzie. Prace te będą miały duże znaczenie dla wychowania społeczno-moralnego, nauczą odpowiedzialności, obowiązkowości, umiejętności współdziałania zespołowego, planowania zadań i podziału wykonywanych czynności. Czynne poznawanie przyrody będzie szczególnie sprzyjało kształtowaniu stosunku dziecka do zwierząt i roślin, gdyż angażować się ono będzie uczuciowo hodując je i pielęgnując. Osobiste zaangażowanie pozwali dziecku zrozumieć potrzebę ochrony przyrody, tworzenia rezerwatów dla ginących roślin i zwierząt.
  • wystawki, gazetki, ulotki - udział w propagowaniu idei ochrony środowiska przez rozprowadzanie wśród rodziców afiszy, plakatów, ulotek, zachęcanie do udziału w akcjach proekologicznych, podejmowanie tematyki ekologicznej na zebraniach z rodzicami, propagowanie idei ochrony i kształtowanie naturalnego środowiska.
  • Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze o tematyce przyrodniczo – ekologicznej - dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym wzbogacimy nasze sale dziecięce w pomoce niezbędne do zagadnień dotyczących przyrody i jej ochrony, dzięki którym także w przyszłości, z potencjalnymi przyszłymi przedszkolakami, będziemy realizować zagadnienia z zakresu edukacji ekologiczno – przyrodniczej. Wszystkie dzieci będą się uczyć i bawić się          w układanie obrazków na planszach, puzzlach i układankach. Nauczyciele będą wykorzystywali te momenty na rozmowę o zmianach zachodzących w przyrodzie. W trakcie takich zabaw dzieci będą odpowiadać na rożne pytania np. jaka pora roku jest teraz, czy jest zimno czy ciepło, podczas jakiej pory roku kwitną jabłonie, a kiedy zrywamy rumiane jabłuszka, kiedy rodzą się małe zajączki? Itd. Pragniemy, aby dzieci w naszym przedszkolu mogły realizować wiele ciekawych zajęć o tematyce ekologiczno – przyrodniczej, zwłaszcza wtedy, gdy pogoda nie pozwala na wyjście na spacer. Dlatego też jedna z pomocy jaka została zaplanowana do wykorzystywania podczas różnego rodzaju zajęć dydaktycznych o tematyce przyrodniczo – ekologicznej jest prawdziwie inspirująca pomoc „Ścianka wspinaczkowa – 4 pory roku” . Mając taką pomoc jak „Ścianka wspinaczkowa – 4 pory” roku nauczyciele razem z dziećmi będą mogli zatopić się w świat przyrody i odkrywać ją we wszystkich jej aspektach. Dzięki tej pomocy dzieci będą mogły realizować zadania z zakresu edukacji językowej tematycznie połączonej z ekologią i przyrodą oraz przemijającymi porami roku. Dzieci będą mogły się uczyć o przyrodzie        i ekologii oraz ugruntować swoja wiedzę z tego zakresu. Chodzi tu o pokazanie dzieciom procesów zachodzących w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku, a także o ochronę przyrody.  Ścianka wspinaczkowa  zagwarantuje dzieciom bezpieczną zabawę rozwijającą intelektualne, fizycznie i psychicznie. Wchodzące w skład udekorowane atrybuty czterech pór roku pozwolą na  omawianie z dziećmi zmieniające się barwy i zachodzące z upływem czasu procesy w przyrodzie. Wśród wielu elementów ścianki wspinaczkowej na szczególną uwagę zasługują ruchome budki lęgowe, dzięki którym dzieci mogą się uczyć i poznawać zwyczaje ptaków oraz zapoznać się z ich ochroną i środowiskiem, w którym żyją. Ścianka wspinaczkowa służyć będzie do różnorodnej działalności dziecka w przedszkolu z naciskiem na zajęcia ekologiczne i przyrodnicze. Będzie wykorzystywana niemalże w każdym zajęciu dydaktycznym. Wzbogaci wyposażenie sali zabaw w przedszkolu, która służy nie tylko zabawom, ćwiczeniom, ale także do różnego rodzaju zajęć. Dzięki tej pomocy dzieci będą mogły przebywać w estetycznym i pięknym otoczeniu.

Dzięki realizacji naszego projektu poprzez wyżej wymienione formy dzieci wzbogacą się o dodatkowe wiadomości i umiejętność z zakresu edukacji przyrodniczo - ekologicznej:

  1. poznają wybrane środowiska przyrodnicze np. las, park, łąkę, staw – charakterystyczną dla niego roślinność        i zwierzęta.
  2. przyzwyczają się do poszanowania przyrody.
  3. obserwować będą rośliny występujące w najbliższym otoczeniu, rozpoznawać je po liściach lub owocach np. kasztanowiec, jarzębina.
  4. poznają zjawiska zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku.
  5. zrozumieją znaczenie powietrza, wody i gleby w życiu ludzi i zwierząt. Poznają przyczyny ich zanieczyszczeń.
  6. poznają wybrane zwierzęta i rośliny chronione w Polsce.
  7. Będą prowadzić obserwację ptaków – zakładanie gniazd, wyląg piskląt, opiekę nad potomstwem.
  8. poznają zamknięty obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie.
  9. zrozumieją konieczność sortowania odpadów wytwarzanych przez człowieka.
  10. dowiadzą się o działaniach ludzi zmierzających do ochrony przyrody, np. zakładanie filtrów, utylizacja śmieci, oczyszczanie ścieków.
  11. Będą brać czynny udział w akcjach propagujących idee ekologiczne – wykonują prace plastyczne, plakaty, będą brały udział w konkursach ekologicznych, oraz w akcji „Sprzątanie świata”
  12. zrozumieją, że człowiek jest częścią przyrody i bez niej nie może żyć.

Zakupione w ramach realizacji projektu pomoce dydaktyczne w znaczny sposób pomogą naszym maluchom zrozumieć zagadnienie z zakresu przyrody i ochrony środowiska naturalnego.

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe nr 2
    Akademia Bolka i Lolka
    97 - 400 Bełchatów,
    ul. Paderewskiego 3

  • 44 633 43 85 Oddziały w PS Nr 2
    663 874 496 Oddziały w SP Nr 13

Wiadomości

Galeria zdjęć

Poniedziałek 13.05.2024

liczba odwiedzin: 4301916