Organizacja pracy

RAMOWY ROZKŁAD DANIA

W trosce o prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz przebieg wychowania i kształcenia dzieci w wieku przedszkolnym tygodniowy rozkład zajęć oraz ramowy plan dnia są dostosowane do zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 17:00

6.00 – 8.15

Schodzenie się dzieci, zabawy swobodne  w kącikach tematycznych według zainteresowań i inwencji dzieci , gry i zabawy przy stolikach, praca indywidualna lub w małych grupach, rozmowy kierowane  indywidualne i  w małych grupach związane z zainteresowaniami dzieci , obserwacje.
Ćwiczenia poranne  lub zabawy ruchowe  przy muzyce, zabawy ze śpiewem

Czynności porządkowe.

8.15 – 9.00

Przygotowanie do śniadania, czynności higieniczne,

Śniadanie - wdrażanie zasad higieny, kształcenie nawyków estetycznego, kulturalnego i samodzielnego spożywania posiłków.

9.00 – 10.00

Zajęcia dydaktyczne grupowe realizowane wg wybranego programu wychowania przedszkolnego, wynikającego z realizacji podstawy programowej, w sali lub w ogrodzie przedszkolnym, spacery, gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze - realizacja zadań w ramach następujących obszarów edukacyjnych mających na celu przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole: fizycznym, emocjonalnym, społecznym, poznawczym.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe (np. rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, grafomotoryki, sensoryki itp.)
Zabawy swobodne, praca indywidualna, obserwacje.
Czynności porządkowe.

10.00 – 11.15

Zabawy podejmowane przez dzieci wynikające  z ich zainteresowań.

Zabawy zorganizowane i swobodne w ogrodzie przedszkolnym, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia i zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci z wykorzystaniem zabawek ogrodowych i sprzętu sportowego, gry sportowe oraz ćwiczenia kształtujące postawę ciała.

11.15 – 12.00

Przygotowanie do obiadu, czynności higieniczne,

Obiad -zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku, zachowanie prawidłowej postawy, kształtowanie umiejętności posługiwania się sztućcami., wdrażanie do czynności higienicznych i porządkowych po zakończeniu obiadu.

12.00 – 14.00

Grupa III –  przygotowanie do odpoczynku,  czynności higieniczne, organizacyjne i samoobsługowe, odpoczynek, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej.

Grupy I,II, IV, V, VI, VII ,VIII, X,XI, XII – słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej; zabawy dowolne, konstrukcyjne, plastyczno – techniczne, gry planszowe, zabawy w ogrodzie przedszkolnym, terapia logopedyczna, zajęcia dodatkowe, zabawy dydaktyczne, ćwiczenia graficzne, utrwalanie poznanych wiersz , piosenek, zabawy badawcze rozwijające zainteresowanie otaczającym światem, zabawy i zajęcia muzyczne, plastyczne, teatralne rozwijające uzdolnienia, gry wspomagające rozwój ruchowy.

14.00 – 14.30

Przygotowanie do podwieczorku, czynności higieniczne,

Podwieczorek, kształcenie nawyków estetycznego, kulturalnego i samodzielnego spożywania posiłków.

14.30 – 17.00

Gry i zabawy dydaktyczne wspomagające rozwój umysłowy, emocjonalny i społeczny, zabawy swobodne w kącikach tematycznych według zainteresowań i inwencji dzieci, – słuchanie bajek, praca indywidualna, obserwacje.

Sobota 27.04.2024