NAWIGACJA

Organizacja pracy

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA

 



 

KONCEPCJA PRACY

PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 2

„AKADEMIA BOLKA I LOLKA”

W BEŁCHATOWIE

NA LATA 2023-2028 
 

 

 

 „Nie zadawajcie dzieciom gwałtu nauczania,

tylko niech się bawią.

Dziecko doskonale bawi się,

ale ta zabawa jest dla niego prawdziwą nauką

bo uczy się „niechcący”,

a zapamiętuje na

„zawsze”.

 

PLATON

 

 

 

 

 

 

 

  1. Zapoznano Radę Rodziców dnia 18.09.2023 r.
  2. Koncepcja Pracy Przedszkola na lata 2023-2028 zatwierdzona Uchwałą nr 9/2023-2028 Rady Pedagogicznej Przedszkola Samorządowego Nr 2 na posiedzeniu w dniu 12.09.2023 r.

 

PODSTAWA PRAWNA:

Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, Statucie Przedszkola.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe  (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718 i 2005)
  2. Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. poz. 356, z 2018 r. poz. 1679, z 2021 r. poz. 1533, z 2022 r. poz. 609 i 1717 oraz z 2023 r. poz. 312 i 1759).
  3. Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz. U. z 2020 r. poz. 2198)
  4. Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. 2017 r., poz. 1658 ze zm.).
  5. Statut Przedszkola Samorządowego Nr 2 „Akademia Bolka i Lolka” w Bełchatowie.

 

MISJA PRZEDSZKOLA

Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć,

co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu.

Mądrość nie znajdowała się na szczycie wiedzy zdobytej w szkole średniej,

ale w piaskownicy ..." Robert Fulghum

 

WIZJA  PRZEDSZKOLA

  1. Przedszkole jest placówką przyjazną, przygotowującą dzieci do podjęcia nauki w szkole, nastawionych na osiąganie sukcesu.
  2. Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Dzieci mają możliwość samorealizacji i aktywnego odkrywania swoich możliwości. Dzięki bogatej ofercie zajęć dodatkowych rozwijają swoje zainteresowania wzbogacając wiedzę                               o otaczającym świecie.
  3. Przedszkole umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom oraz uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska
  4. Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględnia ich potrzeby i oczekiwania. Angażuje rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane. Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne.
  5. Program przedszkola ukierunkowany jest na dziecko, jego potrzeby, umożliwia mu wszechstronny rozwój osobowości. Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne dostosowane są do możliwości rozwojowych dzieci i prowadzone są na wysokim poziomie. Dzieci mają stworzone warunki do twórczego działania, przyswajają ważne umiejętności przydatne w życiu dorosłego człowieka.
  6. Dzieci korzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, rozwijają swoje zainteresowania, zdolności, działają metodami aktywnymi
  7. Nauczycielki znają potrzeby i zainteresowania dzieci.  Nad rozwojem dzieci czuwa wykwalifikowana, zaangażowana kadra pedagogiczna stosująca nowoczesne metody wychowania. Pedagodzy w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera w przedszkolu i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci.
  8. Ciągle doskonalimy swoją bazę lokalową. Nasz plac zabaw zaspokaja potrzeby ruchowe dzieci na świeżym powietrzu i zachęca do zabawy.
  9. Dzięki skutecznej promocji nasze przedszkole ma dobra opinię w środowisku lokalnym. Dobra baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia dopełnia działania dydaktyczno - wychowawcze i wpływa na wysoką ocenę. Placówka inwestuje w nauczycieli, pracowników, bazę lokalowa, a zyskują na tym przede wszystkim dzieci. Przedszkole jest zarządzane                       w sposób sprawny i nowoczesny, a pracownicy mają satysfakcję ze swojej pracy.

 

Wizja dziecka w naszym przedszkolu:

 

  1. Dzieci w naszym przedszkolu są radosne, twórcze i samodzielne w działalności zabawowej oraz edukacyjnej podejmowanej na rzecz własnego rozwoju.
  2. Przedszkolaki rozwijają zainteresowania muzyką, kulturą, sztuką, zdobywają wiedzę i umiejętności dzięki aktywnym metodom pracy.
  3. Dzieci kreatywnie wyrażają własne myśli ,doświadczenia i wrażenia odbierane z rzeczywistości,
  4. Dzieciaki  poznają swoje prawa i obowiązki, aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola,
  5. Nasi wychowankowie są ufni w stosunku do nauczycieli i opiekunów, mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie i dbają o jego wielostronny rozwój.
  6. Nasi wychowankowie czują się bezpieczne w życzliwej atmosferze.

 

 

Jako priorytetowe uznajemy następujące zadania:

    1. Tworzenie warunków do rozwijania twórczej aktywności dzieci w różnych formach działalności: literackiej, matematycznej, teatralnej, plastycznej, muzycznej.
    2. Wspieranie rozwoju dziecka, dbanie o wszechstronny rozwój poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju, oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony. Zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami.
    3. Wychowanie dziecka w poczuciu własnej wartości oraz poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo dziecka na terenie przedszkola i poza przedszkolem.
    4. Kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, oraz tworzenie warunków sprzyjających podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci oraz ich rodziców.
    5. Promowanie zdrowego stylu życia dziecka w domu i przedszkolu i tworzenie   warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dzieci z uwzględnieniem różnych form ekspresji ruchowej.  
    6. Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy.  
    7. Budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej oraz wzmacnianie więzi uczuciowej                 z rodziną. Integracja przedszkola z bliższym i dalszym środowiskiem lokalnym. Promowanie placówki w środowisku lokalnym, dbanie o estetykę placówki i jej otoczenie.
    8. Zarządzanie zapewniające sprawne funkcjonowanie przedszkola.

  

  1. Tworzenie warunków do rozwijania twórczej aktywności dzieci w różnych formach działalności: literackiej, matematycznej, teatralnej, plastycznej, muzycznej.
  1. Aktywność twórcza pozwala dziecku lepiej poznać otaczający świat, jego właściwości, elementy, relacje między nimi. Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalną dla swojego wieku                    i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej. Dzięki niej dziecko buduje swoje miejsce                      w świecie. Dlatego już od przedszkola należy wdrażać wychowanków do aktywnego i odważnego podejmowania problemów, które wzbudzając twórczą lub badawczą postawę, pozwolą ukształtować chętnych do odkrywania i kreowania pożądanych wartości duchowych                                 i materialnych.

Podstawowe formy twórczej aktywności dziecka:

  • ekspresja ruchowo-mimiczna – realizowana jest poprzez gest, mimikę twarzy (w celu wyrażenia stanów emocjonalnych), pozę ciała, spontaniczny ruch;
  • ekspresja ruchowo-muzyczna – nadawanie ruchowi rytmicznego wyrazu i symbolicznego znaczenia, improwizowany taniec, interpretacja algorytmów tańca zgodnie z rytmem                             i charakterem (nastrój) utworu muzycznego;
  • ekspresja słowna (werbalna) –wyrażanie emocji poprzez modulację barwy i dynamikę głosu (krzyk, śmiech, płacz), a także poprzez nadawanie emocjonalnego znaczenia symbolom słownym, służącym do wyrażania odpowiednich treści;
  • ekspresja słowno-muzyczna –spontaniczne wokalizowanie (nucenie melodii), improwizowanie słów i melodii, czasami połączona z ruchem ciała, tańcem;
  • ekspresja muzyczna – jest zbliżona do form wyrazu poprzednio wymienionych, a oprócz tego ma tu miejsce improwizowana gra na instrumencie muzycznym bądź „gra” na instrumentach zastępczych (oparcie krzesła, butelki), a niekiedy „gra na niby” (trąbienie bez trąbki, wystukiwanie rytmów bez użycia bębenka, naśladowanie barwy tych instrumentów własnym głosem);
  • ekspresja plastyczna –samorzutne rysowanie, malowanie pędzlem i palcami, formowanie                      w materiałach miękkich, takich jak plastelina, modelina, mokry piasek, montowanie form dekoracyjnych i przedstawiających z różnych materiałów odpadowych na płaszczyźnie                              i w przestrzeni;
  • ekspresja konstrukcyjno-techniczna –konstruowanie pojazdów (środków lokomocji), budowli, urządzeń technicznych i przyrządów, niekiedy „na niby’ ze sprzętów i materiałów im dostępnych oraz ogólnie dostępnych zestawów klocków i półfabrykatów („Mały konstruktor”, „Mały inżynier” itp.);
  • ekspresyjna twórczość zabawowa –zabawy twórcze, w odróżnieniu od zabaw naśladowczych                   i dydaktycznych. Jest to najbardziej uniwersalna forma wielostronnej aktywności twórczej. Nastawiona jest na kreowanie układów społecznych, życia „na niby” i pomimo cech „zabawy                     w życie” traktowana jest przez dzieci serio. Dlatego też jest najlepszą i najbardziej wszechstronną formą aktywizacji i stopniowego wprowadzania dziecka w realne życie społeczne człowieka.

Wszystkie formy ekspresyjnej twórczości dziecka mają ogromne znaczenie dla kształtowania twórczej postawy wobec rzeczywistości, twórczego stylu życia dojrzałej już jednostki. Są one również bazą dla dojrzałych form twórczości. Intensywna aktywność poznawcza i twórcza  w dzieciństwie jest podstawowym warunkiem twórczości późniejszej. Dostarcza ona wiele satysfakcji, rozwija niezależność i autonomię. Aktywność twórcza jest przejawem poziomu jego rozwoju, jak i czynnikiem stymulującym dalszy rozwój.

 

  1. Realizacja Rocznego Planu Pracy przyczyni się do ogólnego rozwoju dziecka, wielowarstwowego poznawania przez niego rzeczywistości. Pozwoli na rozwój zdolności i indywidualności dziecka,              a także na przeżywanie przez niego radości i szczęścia. Umożliwi mu aktywne poznawanie świata zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami i dążeniami.

 

  1. Realizacja programów opracowanych przez nauczycieli przedszkola.

 

  1. Wspieranie rozwoju dziecka, dbanie o wszechstronny rozwój poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym                                i poznawczym obszarze jego rozwoju, oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony. Zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami.

 

Zadaniem edukacji przedszkolnej jest kształtowanie umiejętności potrzebnych dziecku do podjęcia nauki w szkole, w tym szczególnie umiejętności społecznych, odporności emocjonalnej i zwiększenie podatności na proces uczenia się pod kierunkiem dorosłego. Sprzyjać temu będzie:

  • pełna realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
    • rozpoznawanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci,
    • diagnozowanie i analizowanie osiągnięć i zachowań dzieci z uwzględnieniem ich możliwości rozwojowych,
    • indywidualizacja pracy z każdym dzieckiem, wspomaganie dzieci wolniej rozwijających się oraz dzieci zdolnych, podnoszenie intensywności i skuteczności pracy wyrównawczej w celu wyrównywania szans edukacyjnych,
    • wdrażanie dzieci do samodzielności w podejmowaniu aktywności na rzecz własnego rozwoju, poprzez dawanie dzieciom swobody w działaniu, dostarczanie różnorodnych pomocy i dyskretne naprowadzanie na samodzielne rozwiązywanie problemów,
    • rozwijanie i wspieranie zainteresowań i uzdolnień dzieci poprzez ciekawą i funkcjonalną aranżację przestrzeni,
    • zapoznanie z ciekawymi zawodami, zapraszanie przedstawicieli różnych  zawodów, realizacja Programu preorientacji zawodowej „Kim będę kiedy dorosnę”,
    • stwarzanie warunków do zabawy, jako jednego z najważniejszych elementów wielostronnej aktywności dziecka,
    • dbanie o bezpieczeństwo dziecka,
    • wzmacnianie właściwych zachowań dzieci ułatwiających im kontakty z rówieśnikami                          i dorosłymi,
    • dbanie o rozwój emocjonalny dziecka, wspieranie go w rozwiązywaniu problemów,                            w przeżywaniu ciężkich i smutnych chwil, w odczuwaniu radości i dumy oraz wzmacnianie pozytywnej samooceny,
    • kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej, tożsamości narodowej, miłości ojczyzny, poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, oraz postawy patriotycznej,
    • wzbogacanie aktywności twórczej dziecka wyrażanej za pomocą artystycznych form wyrazu – ruchowej, tanecznej, słownej czy plastycznej,
  • kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby,
  • kształtowanie prawidłowych relacji społecznych,
  • „Pod chmurką” – zaprojektowanie kącika do zabaw badawczych w ogrodzie przedszkolnym.
  • wspieranie rozwoju dzieci poprzez atrakcyjną ofertę zajęć dodatkowych i kół zainteresowań,
  • realizacja edukacyjnych programów własnych opracowanych przez nauczycieli, służących  wspomaganiu i rozwoju zdolności i umiejętności dziecka, uwzględniających jego możliwości   rozwojowe.

Zadaniem przedszkola jest zadbanie o warunki uczenia się przez dziecko, umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach, umiejętności rozwiązywania zadań, włączanie się w działanie wspólne, reagowanie na ważne dla organizacji wspólnego działania reguły, zasady i normy. Realizacja powyższych zadań przyczyni się do zwiększenia gotowości do podejmowania zadań o bardziej złożonej konstrukcji aniżeli na użytek zabawy w przedszkolu, co przyczyni się do wzmocnienia gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole

 

  1. Wychowanie dziecka w poczuciu własnej wartości oraz poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo dziecka na terenie przedszkola i poza przedszkolem

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka w przedszkolu to podstawowe zadanie dla nauczyciela. Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przedszkole od najwcześniejszych lat wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw. Proces wychowania powinien polegać nie tylko na stawianiu wychowanka w sytuacjach umożliwiających przejawianie przez niego określonych poczynań, lecz także na stymulowaniu go w poszczególnych sytuacjach do wyboru tych właściwych działań. Głównym zadaniem przedszkola w realizacji założonych celów jest zachęcanie dzieci do pokonywania trudności, pokazywanie wzorców, jak mogą to zrobić, wskazywanie różnych rodzajów aktywności przydatnych dla wszechstronnego rozwoju, kształtowanie postaw akceptacji siebie oraz utrwalania własnego optymizmu niezbędnego w kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań.

Wychowanie dokonuje się nie tylko w obrębie przedszkola, opiera się na treściach odnajdywanych                         w najbliższym środowisku. Dlatego konieczna jest konkretna i owocna współpraca z rodzicami, oparta na zrozumieniu i zaufaniu. W procesie wychowania ważna jest nie tylko współpraca z rodzicami ale również wciąganie w ten proces szerszego środowiska społecznego poza przedszkolnego, które umożliwia dzieciom poznanie kultury, historii własnej miejscowości, regionu i kraju.

Właściwą realizację treści programowych wyznacza także baza dydaktyczna przedszkola. Stanowi ją dobre wyposażenie sali zajęć, dostosowane do potrzeb dzieci w określonym wieku: różne i bogate                   w zabawki kąciki zabaw, historyjki obrazkowe o treściach wychowawczych, kolorowe albumy związane ze sztuką, środki związane z bliższym, dalszym regionem i Polską. Istotny jest łatwo dostępny dla nauczycieli jak również i dzieci księgozbiór przedszkola, w którym powinien znajdować się bogaty

wybór literatury dla dzieci.

 

  1. Kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, oraz tworzenie warunków sprzyjających podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci oraz ich rodziców.

 

Stale pogarszający się stan środowiska przyrodniczego jest tematem dyskusji na całym świecie. Wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka. Celem edukacji ekologicznej jest wzrost u dzieci świadomości istniejących w środowisku naturalnym problemów. Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie                         i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko co go otacza. Zadaniem jest rozwijanie ciekawości poznawczej dziecka  i naturalnej potrzeby poznawania otaczającego go środowiska, oraz ukierunkowanie ich aktywności poznawczej na te obszary, które są istotne z racji edukacji środowiskowej. Jednym ze skutecznych czynników aktywizujących dzieci jest kontakt z przyrodą, która jest bogatym źródłem przeżyć, wrażeń, doznań, wzbogaca zasób swego słownika o pojęcia nowych zjawisk. Bezpośrednie zetknięcie dziecka z przyrodą wywołuje u niego chęć aktywnego działania                   w niej, a także budzi uczucia opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt. Uczy się zdolności i jasności wyrażania myśli oraz formułowania spostrzeżeń. Opiekując się roślinami                             i zwierzętami, dbając o najbliższe otoczenie na miarę swoich sił, dzieci uczą się cierpliwości, wytrwałości oraz poczucia odpowiedzialności. Przywiązując się do przyrody starają się ją lepiej zrozumieć i dbać o nią.

Wszystkie te działania są realizowane w naszym przedszkolu każdego roku w każdej grupie wiekowej poprzez:

  • Czytanie książek, bajek, opowiadań, wierszy, oglądanie bajek i filmów o tematyce ekologicznej
  • Zorganizowanie „Dnia drzewa”, „Dnia Ziemi” przy współpracy z Nadleśnictwem
  • Organizowanie sezonowych kącików przyrody
  • Założenie w sali kącika przyrody ożywionej  - hodowla roślin doniczkowych, ziół, warzyw,
  • Wycieczki do lasu w każdą porę roku, zbieranie darów lasu i eksponowanie ich w kącikach, wykorzystywanie darów przyrody w zajęciach plastyczno – technicznych    ,,Zbieramy dary jesieni”
  • Dokarmianie ptaków w okresie zimy – systematyczne uzupełnianie zapasów w karmnikach
  • Ukazanie i rozumienie znaczenia czystego powietrza dla zdrowia roślin, zwierząt i ludzi,

kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wszelkie lokalne zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek,

  • Przybliżenie dzieciom pojęcia: kula ziemska w aspekcie jest to nasz wspólny dom, o który trzeba dbać,
  • Rozumienie znaczenia zieleni dla zdrowia człowieka,
  • Prezentowanie przedstawień o tematyce przyrodniczej i ekologicznej przez dzieci.

 

  1. Promowanie zdrowego stylu życia dziecka w domu i przedszkolu i tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dzieci z uwzględnieniem różnych form ekspresji ruchowej. 

 

Profilaktyka zdrowotna zajmuje bardzo ważne miejsce w systemie wychowania przedszkolnego. Bogacenie wiedzy dziecka o zdrowiu własnym i innych, tworzenie warunków do promowania zdrowego stylu życia, oraz nabywanie umiejętności dbania o zdrowie to podstawa dziecka przedszkolnego. Poznanie możliwości własnego organizmu, czynników, które mu szkodzą lub pomagają w rozwoju, to również lepsze poznanie otaczającej dziecko rzeczywistości. Przedszkolaki, aby prawidłowo się rozwijały muszą dobrze się odżywiać i aktywnie spędzać czas wolny. Przedszkole ma w tym duży udział.  Już od najmłodszych lat należy wdrażać dzieci do prawidłowego odżywiania się i aktywności ruchowej, gdyż od tego zależy zdrowie człowieka, niezależnie od wieku, płci i stanu fizjologicznego.

Zadaniem przedszkola jest uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania zasad higieny oraz przyswajanie im przeświadczenia o ważnym znaczeniu nabywania odporności na choroby.

Zachęcając dzieci do racjonalnego żywienia i spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej należy dążyć do:

  • Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka z uwzględnieniem różnorodnych form ekspresji ruchowej.
  • promowanie zdrowego stylu życia poprzez:
  • wyrabianie umiejętności zdrowego odżywiania się, zachęcanie do spożywania warzyw, owoców, produktów mlecznych, ograniczenie podawania   dzieciom słodyczy,
  • rozwijanie zainteresowań dzieci źródłem pochodzenia żywności, wyrabianie przekonania, że żywność nie zawsze jest zdrowa, umiejętność wyboru (wspólnie z rodzicami) zdrowej żywności, rezygnowanie ze szkodliwych elementów,
  • podejmowanie działań dostarczających dzieciom argumenty świadczące o korzyściach płynących z dbania o własne zdrowie,
  • zorganizowanie zajęć kulinarnych polegających na przygotowaniu przez dzieci zdrowych przekąsek na bazie sezonowych warzyw i owoców, pobudzenie u dzieci zmysłu smaku                     i węchu, wzroku i dotyku poprzez umożliwienie im samodzielnego przygotowania posiłków  i degustacji (np.: „Kolorowa kanapka”; „Sałatka owocowa”, lub inne ciekawe i zdrowe przekąski według pomysłu dzieci i nauczycieli),
  • wyrabianie nawyku picia wody zamiast słodkich napojów
  • udział w programach i projektach o tematyce zdrowotnej:
  • Udział w programach organizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną
  • ,,Czyste powietrze wokół nas” – program edukacji antynikotynowej
  • „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”-   program promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
  • udział w „Wiosennych Igrzyskach Przedszkolaków”
  • kształtowanie nawyku dbania o higienę osobistą w domu i w przedszkolu, wyrabianie nawyków mycia rąk, mycia zębów, sprzątanie po skończonej pracy, zabawie, itp.
  • „Uciekaj wirusie” – zorganizowanie zabaw dydaktycznych i zajęć propagujących właściwe postawy  i zachowania prozdrowotne związane z przeciwdziałaniem rozwijania się wirusów.
  • systematyczne wychodzenie na świeże powietrze, wietrzenie sali, zajęcia na placu zabaw podkreślenie roli ruchu  i powietrza jako stymulatorów prawidłowego rozwoju dziecka

 

  1. Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy.

 

Umiejętne wykorzystywanie potencjału i inwencji pracowników, inspirowanie ich do poszukiwań, wspieranie w rozwoju zawodowym - sprzyja realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy.

Dlatego też w naszej placówce będą podejmowane działania sprzyjające:

  1. zmianie w doskonaleniu kadry z nastawieniem na te formy, które umożliwią nauczycielowi twórczą pracę z dzieckiem, które będą wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, rozwijać zdolności wychowanków,
  2. współdziałaniu nauczycieli w tworzeniu i analizie procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci /powoływanie zespołów nauczycieli/,
  3. współtworzeniu oferty zajęć odpowiadającej potrzebom dzieci i ewentualnym jej modyfikowaniu w celu rozwoju zainteresowań dzieci,
  4. zachęcaniu i tworzeniu warunków do realizowania nowatorskich rozwiązań programowych, projektów, przedsięwzięć, kontynuacja programów własnych,
  5. otaczaniu opieką młodych nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie, zachęcaniu                        do rozwoju zawodowego – osiąganie kolejnych stopni awansu,
  6. systematycznemu doskonaleniu nauczycieli w ramach WDN i różnorodnych form doskonalenia zewnętrznego, zgodnie z potrzebami nauczyciela oraz przedszkola,
  7. dokładniejszemu poznawaniu i wykorzystywaniu elementów metod pracy sprzyjających aktywności dziecka:
  • metody nauczania matematyki – prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
  • metod K. Orffa, R. Labana, W. Sherborne,
    • metody pedagogiki zabawy,
    • metody projektów
    • bogaceniu wachlarza oddziaływań wychowawczych i terapeutycznych w zakresie zaburzeń rozwoju psychospołecznego poprzez wykorzystanie : technik relaksacyjnych, bajkoterapii,  muzykoterapii, dramy,
    • efektywnym wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informacyjnych do wymiany informacji /e – maile, skype, strony internetowe, blogi/, a także do uatrakcyjnienia pracy   z dzieckiem i współpracy z rodzicami,

 

  1. Budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej oraz wzmacnianie więzi uczuciowej  z rodziną. Integracja przedszkola z bliższym i dalszym środowiskiem lokalnym. Promowanie placówki w środowisku lokalnym, dbanie o estetykę placówki i jej otoczenie.

 

Do głównych zadań wychowania w procesie uspołecznienia dzieci należy: budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej, rozwijanie takich cech charakteru jak: życzliwość, uczciwość, obowiązkowość. Istotnym zadaniem z tej dziedziny jest wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną, wyrabianie samodzielności. Dzieci wdrażane będą do przestrzegania zasad życia zbiorowego i szacunku dla pracy, a przez to rozwija się aktywność społeczna, będziemy rozwijać uczucia patriotyczne.

Najważniejszymi partnerami dla przedszkola są rodzice. Wypracowywanie wspólnych form i metod współpracy wymaga wytrwałości, otwartości, komunikatywności i szacunku dla drugiej osoby. Bardzo ważną rzeczą jest również pozyskiwanie i wykorzystywanie opinii rodziców na temat pracy przedszkola, zachęcanie do współdecydowania w sprawach przedszkola oraz aktywnego uczestnictwa                                     w podejmowanych przez placówkę działaniach.

Rolą przedszkola jest wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci, poprzez różnorodne formy współpracy, tj.:

  1. zebrania ogólne i grupowe, konsultacje indywidualne,
  2. organizacja zajęć otwartych dla rodziców , szkoleń, warsztatów,
  3. pedagogizacja rodziców /prelekcje, referaty, czasopisma, artykuły, książki, pogadanki, gazetki itp./,
  4. prowadzenie „Kącika dla Rodziców”/informacje, eksponowanie prac dzieci/,
  5. spotkania adaptacyjne,
  6. wspólne imprezy i uroczystości przedszkolne, festyny,
  7. konkursy, turnieje rodzinne o różnorodnej tematyce
  8. Mama i Tata w przedszkolu – rodzicielskie prezentacje zawodów, pasji, zainteresowań w grupie dziecka
  9. pozyskiwanie rodziców do prac na rzecz przedszkola, grupy.

Bardzo ważnym aspektem pracy przedszkola jest jego właściwe eksponowanie w środowisku lokalnym. W budowaniu pozytywnego wizerunku biorą udział pracownicy placówki jak i rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola.  Promocja przedszkola polega na:

  1. udział w imprezach na terenie miasta,
  2. prezentowanie życzliwej postawy wobec klientów,
  3. dbałość o dobrą opinię placówki w środowisku lokalnym,
  4. popularyzowanie wychowania przedszkolnego,
  5. prowadzenie strony internetowej przedszkola oraz strony przedszkola w serwisie społecznościowym Facebook,
  6. organizacja uroczystości ,
  7. zabieganie o notatki w prasie,
  8. prezentacja w lokalnych mediach,
  9. dbałość o estetykę otoczenia wewnątrz i na zewnątrz budynku,
  10. upowszechnianie informacji o przedszkolu

 

Bardzo ważna jest również współpraca ze środowiskiem lokalnym, ponieważ przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa. W ramach podejmowanych działań pragniemy pozyskać Przyjaciół Przedszkola, którzy widzą celowość i skuteczność systematycznej współpracy. Do tej pory współpraca ze środowiskiem była mocną stroną placówki, zatem nasze działania będą zmierzały do umocnienia pozycji naszego przedszkola w środowisku lokalnym i ogólnopolskim.

Przedszkole będzie podejmować takie formy współpracy jak:

  1. prezentowanie i upowszechnianie informacji o placówce, o ofercie zabaw i zajęć prowadzonych w przedszkolu / aktywna strona www, portal społecznościowych – Facebook, artykuły w mediach lokalnych oraz na stronach internetowych instytucji użytku publicznego itp./ - promowanie placówki,
  2. promowanie wartości wychowania przedszkolnego/dni otwarte, działania proekologiczne, sport rodzinny, imprezy prorodzinne, kulturalne, akcje charytatywne, itp./,
  3. pozyskiwanie informacji o losach absolwentów – dzieci, które uczęszczały do przedszkola, do doskonalenia efektów nauczania i wychowania,
  4. udział w konkursach organizowanych przez instytucje środowiska lokalnego i ogólnopolskiego
  5. wycieczki i spacery dzieci do miejsc użyteczności publicznej /biblioteka, ośrodki kultury, poczta, posterunek policji, poradnia dla dzieci zdrowych, straż pożarna, itp./,
  6. pielęgnowanie tradycji przedszkola i regionu,
  7. współpraca z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną, Szkołą Podstawową,
  8. współpraca z Urzędem Miasta
  9. współpraca z instytucjami, zakładami,
  10. współpraca z przedszkolami miejskimi /spartakiady, zabawy integracyjne, konkursy itp./,
  11. spotkania ze studentami – możliwość odbycia praktyk, czy też uczestnictwa grup studentów                 w zajęciach z dziećmi,
  12. udział w ogólnopolskim programie antynikotynowym „Czyste powietrze wokół nas”
  13. wymiana doświadczeń w kontaktach z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych do których będą uczęszczać nasze dzieci.

Integracja dzieci, rodziców, pracowników przedszkola i najbliższego otoczenia dziecka sprzyja tworzeniu atmosfery zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Wspólnie podejmowane działania powodują podnoszenie jakości pracy i sprzyjają nawiązaniu wzajemnych sympatii.

Podczas organizacji współpracy z szerszym środowiskiem społecznym zadbamy o poczucie bezpieczeństwa dziecka, aby działania przez nas podejmowane zgodne były z możliwościami dziecka               w wieku przedszkolnym.

 

  1. Zarządzanie zapewniające sprawne funkcjonowanie przedszkola

 

W zarządzaniu przedszkolem uwzględnione będą aspekty, które sprzyjają sprawnemu funkcjonowaniu przedszkola tzn.: motywacja, współpraca, sprawny nadzór pedagogiczny, warunki lokalowe  wyposażenie umożliwiające wysoką jakość pracy.

Chcemy stworzyć zespół zgrany i zaangażowany w sprawy przedszkola. Pracownicy, naszej placówki powinni odnosić się życzliwie, zarówno do dzieci, jak i do rodziców. Szanować swoją pracę i siebie nawzajem.

Dyrektor przedszkola ma wszystkich inspirować i wspierać podczas:

  1. organizacji właściwych warunków bezpieczeństwa stosownie do wymogów z zakresu higieny psychicznej i pracy umysłowej,
  2. podejmowania działań zmierzających do spełnienia czy zaspokojenia różnorakich potrzeb pracowników, doskonalenia ich wiedzy i umiejętności,
  3. wspólnego wypracowywania zasad przyznawania nagród jako jednego z elementów systemu motywacyjnego,
  4. wspólnego planowania działań podejmowanych w przedszkolu oraz rozwiązywania problemów,
  5. doskonalenia metod i form współpracy wszystkich pracowników /wspólne narady, działania na rzecz dzieci/,
  6. rozwoju umiejętności komunikacji interpersonalnej pracowników, niezwykle ważnej w kontaktach z drugim człowiekiem,
  7. współtworzenia atmosfery pracy, w której wszyscy czują się potrzebni, ceni się fachowość, rzetelność, zaufanie i wiarygodność,
  8. współudziału nauczycieli w prowadzeniu ewaluacji wewnętrznej i wykorzystywaniu jej wniosków do wprowadzania zmian w funkcjonowaniu przedszkola,
  9. podejmowaniu działań wzbogacających warunki i wyposażenie przedszkola w celu poprawy warunków realizacji przyjętych w przedszkolu programów wychowania przedszkolnego                          i poszerzenia oferty zajęć.

Aranżacja przestrzeni edukacyjnej powinna sprzyjać podejmowaniu przez dzieci różnych aktywności,  w tym spontanicznej, jako najbardziej cennej z punktu widzenia małego dziecka, ale również inspirowanej i kierowanej przez nauczyciela.

 

MODEL ABSOLWENTA PRZEDSZKOLA SAMORZADOWEGO NR 2 W BEŁCHATOWIE

 

Absolwent naszego przedszkola to dziecko ciekawe świata, otwarte, twórcze, komunikatywne, przygotowane do podjęcia obowiązków na kolejnym szczeblu edukacji. Zna siebie i swoje możliwości, akceptuje odrębność innych, potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, rozwiązuje problemy, dąży do osiągnięcia sukcesu i radzi sobie z porażkami. Dziecko kończące nasze przedszkole to dziecko radosne             i koleżeńskie, obdarza uwagą dzieci i dorosłych, jest wrażliwe na potrzeby innych ludzi.  Podejmuje działania społeczne, prozdrowotne oraz proekologiczne, stosuje zasady bezpieczeństwa, higieny, dba               o swoje zdrowie, ma bogatą wiedzę o środowisku, jego zasobach i ochronie. Ma poczucie bycia Polakiem i Europejczykiem. Wychowanek naszego przedszkola jest przygotowany do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami, jest  aktywny, dociekliwy i ambitny, rozumie świat i wartości w nim nagromadzone. Posiada wiedzę, umiejętności i sprawności pozwalające mu sprostać wymaganiom stawianym w szkole podstawowej i dorosłym życiu.

 

ELEMENTY SKŁADOWE KONCEPCJI

 

Niniejsza koncepcja pracy ukierunkowana jest na zapewnienie wszechstronnego rozwoju dziecka,                  a zwłaszcza rozwoju twórczej aktywności. Przedszkole jest placówką otwartą i przyjazną dla dzieci                 i ich rodziców. Pragniemy wychować człowieka twórczego, optymistę, nastawionego na osiąganie sukcesów na miarę swoich możliwości.  Promować w środowisku lokalnym osiągnięcia przedszkola                        i naszych wychowanków, a także wychowanie przedszkolne i jego znaczenie, doskonalić rozwój zawodowy i osobowość każdego nauczyciela.

Szczegółowe cele, zadania i zamierzenia pracy przedszkola zawarte są w programach wspomagających działania wychowawczo-dydaktyczne:

  1. Programie wychowawczo – profilaktycznym.
  2. Programie adaptacyjnym.
  3. Planie współpracy z rodzicami i środowiskiem.
  4. Harmonogramie uroczystości przedszkolnych.
  5. Rocznych planach pracy.
  6. Własnych programach autorskich.

Opis ewaluacji Koncepcji Pracy Przedszkola

  • Bieżące obserwowanie realizacji zadań.
  1. ustalenie stopnia zgodności realizacji zaplanowanych zadań zgodnie z harmonogramem.
  2. doskonalenie realizowanego programu (wprowadzanie zmian).
  • Po zakończeniu każdego roku realizacji programu.
  1. sprawdzenie, które cele zostały osiągnięte.
  2. ocena stopnia zaangażowania pracowników w realizację programu.
  3. zebranie informacji potrzebnych do dalszego planowania.
  • Po zakończeniu realizacji całego programu (rok 2028).
  1. oszacowanie efektów działania programu - udzielenie odpowiedzi na pytanie - czy i w jakim stopniu zostały osiągnięte zamierzone cele?
  2. ocena stopnia zaangażowania pracowników.
  3. zebranie informacji potrzebnych do dalszego planowania pracy przedszkola.

Informację dotyczącą bieżącej realizacji zadań zaplanowanych na dany rok szkolny gromadzą nauczycielki, a po ich zakończeniu przekazują informację zwrotną dyrektorowi. Ewaluację po zakończeniu każdego roku realizacji koncepcji i ewaluację sumującą przeprowadza dyrektor, a jej wyniki przedstawiane są na posiedzeniach rady pedagogicznej.


 

 

 

 

 

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe nr 2
    Akademia Bolka i Lolka
    97 - 400 Bełchatów,
    ul. Paderewskiego 3

  • 44 633 43 85 Oddziały w PS Nr 2
    663 874 496 Oddziały w SP Nr 13

Wiadomości

Galeria zdjęć

Sobota 27.04.2024

liczba odwiedzin: 4294284