Przedszkole Samorządowe Nr 2 im. „Akademii Bolka i Lolka
w roku szkolnym 2019/2020 i 2020/2021` w okresie od 1 września 2019r do 30 czerwca 2021r. realizuje program ekologiczno-przyrodniczy
pt. „Po co komu woda?"- który jest współfinansowany z środków
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi – 17.600 zł
Prezydent Miasta w Bełchatowie przekazał placówce dotację w wysokości 2.400 zł
Program Edukacji Ekologicznej pn. „Po co komu woda? realizowany w Przedszkolu Samorządowym nr 2 Akademia Bolka i Lolka w Bełchatowie” jest przeznaczony dla przedszkolaków uczęszczających do ww. jednostki i ich rodziców. Projekt wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta Bełchatowa na lata 2015-2022, jej cel strategiczny „Zrównoważony rozwój miasta z nowoczesną infrastrukturą i racjonalnie wykorzystywanymi zasobami środowiska”, cel operacyjny „Ochrona środowiska” kierunki działań: ochrona przyrody. Realizacja zadań ww. projektu będzie dążyła do uświadomienia dzieciom i ich rodzicom jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona zasobów wodnych Ziemi i właściwe nimi gospodarowanie.
W ramach projektu prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo – ekologicznej, m.in. pogadanki, zabawy badawcze, dydaktyczne, historyjki obrazkowe, teatrzyki, będą zajęcia z zakresu działalności plastyczno - technicznej, muzycznej, spacery, wycieczki przyrodnicze.
Podczas trwania programu realizowane będą trzy tematy przewodnie:
„Woda to skarb, woda to życie”,
„Może to morze, może jezioro, rzeka czy staw?”,
„Czysta woda, czysty świat”.
Celem naszego programu jest :
- kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej,
- uświadomienie dzieciom, jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona zasobów wodnych Ziemi i właściwe nimi gospodarowanie
- przybliżenie wiedzy z zakresu właściwych postaw proekologicznych
Planowane wycieczki i warsztaty/zajęcia terenowe:
1. Warsztaty terenowe dla dzieci 6 letnich w Eksperymentarium Manufaktura w Łodzi pn. „Czysta woda” - zajęcia w ciekawy sposób wytłumaczą dzieciom czym jest woda jakie posiada właściwości. Dzieci dowiedzą się również, jakie substancje zanieczyszczają wodę oraz jak ją oszczędzać i o nią dbać, ponadto uczestnicy skonstruują filtr i spróbują oczyścić wodę.
2. Wycieczka terenowa – „Spotkania z Wróżką Naturą w Lesie Łagiewnickim” – warsztaty ekologiczne terenowe pn. „Eksperymenty z wodą”, Zabawy „Kolory wody" Filtrowanie wody, Przepompowywanie wody, Badanie czystości wody „Wielka burza w szklance wody" o zanieczyszczeniach wody, o rozpuszczalności w wodzie różnych substancji, Przesiąkanie wody przez różne podłoża.
3. Warsztaty terenowe dla dzieci 3 letnich przy zbiorniku wodnym na Wawrzkowiźnie pn. „Doświadczenia z wodą”.
Planowane warsztaty/zajęcia stacjonarne:
1. Warsztaty pn. „Woda niezbędna do życia” - przedstawienie i omówienie zasobów wody na „Naszej Niebieskiej Planecie", omówienie i badanie wody przez dzieci z różnych ujęć (z kranu, z rzeczki, kąpieliska, stawu, kałuży...) „Droga kropelki wody w kranie"- propagowanie wody z kranu do picia; „Ślad wodny, czyli ile naprawdę wody zużywamy?" (zachowania właściwe - oszczędzanie wody), woda wirtualna - przykłady zużywania wody w produkcji spożywczej i przemysłowej; ochrona środowiska. Co to są ścieki?- prezentacja multimedialna, problem dostępu do wody pitnej na świecie.
2. Warsztaty pn. „Życie w wodzie i nad wodą” - dzieci poznają sekrety zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodnym, dowiedzą się o przystosowaniu zwierząt i roślin do życia w środowisku wodnym, będą badać eksponaty związane ze środowiskiem wodnym, dowiedzą się o Eko energii - energia wodna na przykładzie turbiny Eltona.
3. Planetarium „Woda – zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych”– podczas zajęć dzieci poznają następujące tematy: pochodzenie wody na ziemi, obieg wody w przyrodzie, wpływ chmur na klimat, przemysł a czystość wody.
4. Warsztat pn. „Życie w Bałtyku” – dzieci poszerzą swoją wiedzę o zwierzętach w Bałtyku i ich ochronie, w szczególności fok, o rezerwatach nad Bałtykiem; między innymi o gniazdach na plażach, o morskich ptakach, tych znanych i mniej znanych, o morskich skarbach (eksponaty), o morskich roślinach (eksponaty).
5. Piknik Rodzinny „Z Kropelką Wody” - Dzień Mamy, Taty i Dziecka to już nasza wieloletnia tradycja przedszkolna. Podczas pikniku zorganizowane zostaną warsztaty, które poprowadzi „Kropelka Wody”. Obędą się: mini występy dzieci, konkurencje sportowe dla wszystkich, prezentacja prac dzieci z konkursu „Magiczna Kropelka” oraz występ dzieci z festiwalu piosenki o wodzie, przedstawienie "Bajki o rybaku i złotej rybce" w wykonaniu dzieci i rodziców. Piknik będzie podsumowaniem realizacji naszego projektu.
Planowane Konkursy:
1. Konkurs plastyczno - techniczny polegający na wykonaniu pracy plastycznej, technika wykonania prac dowolna, mile widziane będą eksperymenty artystyczne z uwzględnieniem elementów ekologicznych. Celem konkursu będzie uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin, ludzi i zwierząt, oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania, kształtowanie wyobraźni oraz inwencji twórczej dzieci poprzez wykonanie pracy plastycznej, umiejętne zaprezentowanie różnych technik plastycznych. Konkurs skierowany do dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego nr 2 „Akademia Bolka i Lolka” i ich rodziców.
2. Konkurs skierowany do dzieci 3-6 letnich uczęszczających do Przedszkola Samorządowego nr 2. Dzieci zaprezentują przygotowane w domu lub z pomocą wychowawczyni piosenki o tematyce związanej z wodą.