NAWIGACJA

EKOLOGICZNIE

Projekt pn. "Podróże do Krainy Przyrody- rok 2014

      

Przedszkole Samorządowe Nr 2 im. „Akademii Bolka i Lolka

w roku szkolnym 2013/2014 w okresie od 1 kwietnia 2014r do 30 czerwca 2014r. realizuje program ekologiczno-przyrodniczy

pt.  „PODRÓŻE DO KRAINY PRZYRODY- projekt edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Bełchatowie”, który jest współfinansowany z środków 
Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
 

Dotacja  z WFOŚiGW w Łodzi – 23.000,00

Całkowity koszt projektu – 26.000,00

 

Edukacja przyrodnicza naszych przedszkolaków, która jest realizowana w ramach działań programu odbywa się poprzez kształcenie zintegrowane rozumiane jako łączenie wszystkich zabiegów wychowawczych i dydaktycznych wokół osoby dziecka i jego wszechstronnego rozwoju. Integracja treści ma odzwierciedlenie w metodach, formach  i zakupionych środkach dydaktycznych, które uwzględniają potrzeby i możliwości już 2,5 i 3 oraz 4 letnich dzieci, tworzą system motywacyjny do pracy i rozwoju zainteresowań przyrodniczych dzieci. Realizacja treści przyrodniczych skupia się wokół zagadnień najbliższych dziecku takich jak: rośliny i zwierzęta. Wiedza i umiejętności nabyte w przedszkolu ukażą dziecku współzależności między człowiekiem i otaczającym go światem przyrody oraz ułatwią budowanie związków emocjonalnych poprzez bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Program realizowany we wszystkich grupach wiekowych przy ścisłej współpracy rodziców.

Cele : naszym nadrzędnym celem jest wspomaganie dziecka w jego całościowym rozwoju tak, by było przygotowane, na miarę swoich możliwości, do życia w zgodzie z ludźmi, z przyrodą i samym sobą. Z celu nadrzędnego wynikają cele szczegółowe, do których zaliczamy: rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy; przebywanie i działanie               w świecie przyrody; rozszerzanie wiedzy ekologicznej; rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności i indywidualnych zainteresowań; rozbudzanie motywacji do działania, obserwowania, doświadczania i tworzenia; wyrabianie tolerancji do wszystkiego co żyje; kształtowanie poczucia własnej wartości i przydatności dla środowiska.

Metody : równie ważny, w edukacji przyrodniczej naszych przedszkolaków będzie dobór stosowanych metod. Wśród metod dominujących we wszystkich formach pracy z dzieckiem będą metody poszukujące, praktycznego działania, eksperymentowania, zawierające dużo obserwacji i doświadczeń, metody ekspresyjne - polegające na wyrażaniu własnych przeżyć, doznań, uczuć w konkretnej działalności na rzecz środowiska, a także w twórczości plastycznej, konstrukcyjnej i słownej.  Za szczególnie przydatne w realizacji naszego programu będzie też: metoda kierowania samodzielną pracą dzieci tj.  obserwacja, praca w ogrodzie przedszkolnym i kąciku przyrody, praca z książką, zajęcia plastyczne, rozmowa.
W procesie edukacji przyrodniczej dzieci ważnym czynnikiem będą środki dydaktyczne. Spełnią one wiele funkcji.  Posłużą w zdobywaniu wiadomości o zwierzętach i roślinach oraz wyrabianiu właściwych postaw wobec przyrody.

Formy realizacji :  wykorzystywane formy pracy będą ściśle związane z zabawą, na której opierać się będzie podstawowa forma aktywności dziecka w przedszkolu, wśród form znajdą się m.in. zajęcia edukacyjne z całą grupą, zajęcia indywidualne, spacery, wycieczki, prace porządkowe, prace praktyczne na rzecz ochrony i kształtowania środowiska, zabawy dydaktyczne, ruchowe, zabawy badawcze, formy muzyczne i teatralne, konkursy i uroczystości o tematyce ekologicznej, itp. Rola nauczyciela polegać będzie na tworzeniu interesujących warunków pracy i zabawy oraz na pełnieniu funkcji przewodnika, doradcy w obliczu różnorodności poznawanych zwierząt i roślin.

Opis działań : w proponowanym programie nie ma podziału na grupy wiekowe. Treści programu pogrupowane są  w obrębie kilku miesięcy roku szkolnego. W okresie od kwietnia do czerwca będą realizowane treści o zwierzętach i roślinach. Aby przybliżyć dzieciom jak najlepiej widomości z tego zakresu będziemy podejmować działania takie jak :

Zajęcia edukacyjne z zakresu przyrody i ekologii – będą to zajęcia z całą grupą, w zespołach lub zajęcia indywidualne wyzwalające swobodną ekspresję z wykorzystaniem wymienionych pomocy dydaktycznych planowanych do zakupienia    w ramach realizacji Programu. Pozwolą one dzieciom przyswajać wiedzę, umiejętności, rozwijać twórczość, wyrażać ekspresję a przede wszystkim poznać wybrane gatunki  roślin i zwierząt. Dzieci będą miały możliwość posługiwania się nowoczesnymi zabawkami edukacyjnymi, a tym samym przyswoją różne wiadomości w sposób czynny, a co za tym idzie poprawi się jakość i poziom zajęć prowadzonych przez nauczycieli. Nauczyciele przeprowadzą także szereg zajęć  z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. To czego nie możemy pokazać dzieciom bezpośrednio osiągniemy za pomocą nowatorskich metod informatycznych. Dzięki nowym technologiom komputerowym dzieci przyswoją sobie treści przyrodnicze opierając się na planszach ekologicznych składających się z animacji dźwiękowych, komentarzy i testów. Dorysowywanie własnych rozwiązań, możliwość podkreślenia wybranych zagadnień lub ich zakrywania umożliwi nauczycielowi przeprowadzenie ciekawych zajęć, a także zaangażowanie w aktywne uczestnictwo nie tylko dzieci, ale  i rodziców w czasie zajęć otwartych.

Wycieczki przyrodnicze podczas, których będą prowadzone zajęcia terenowe– wykorzystując naturalną chęć przebywania przedszkolaków w naturalnym środowisku, jednym z naszych podstawowych działań będzie organizacja wycieczek przyrodniczych dzięki, którym w bezpośredni i naturalny sposób stworzymy szerokie możliwości doświadczeń umysłowych wpływających na  rozwój intelektualny przedszkolaków. Dzieci interesują się wszystkim, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu i wypytują o różne szczegóły związane z uprawą roślin, z hodowla zwierząt i ze wszystkimi sprawami, które się wokół nich odbywają dlatego tez w założeniach naszych wycieczek skupimy się przede wszystkim na przybliżeniu dzieciom wiedzy na temat zwierząt i roślin. Podczas realizacji działań projektu dzieci z przedszkola będą uczestniczyć w następujących wycieczkach przyrodniczo – krajoznawczych:

  1. Ujazd Mikrokosmos” – cel wycieczki poznanie nowych gatunków owadów i ich budowy, poznanie nowych gatunków roślin, kształtowanie postaw proekologicznych.
  2. Łódź - Las Łagiewnicki Arturówek -  zajęcia z edukacji przyrodniczo – ekologicznej zapoznanie dzieci z porostami, mchem, oraz najmniejszymi mieszkańcami lasu z użyciem lup, poznanie opowieści o leśnych zwierzętach
  3. Malutkie Mini ZOO Dobroszyce koło Radomska – poznanie zwierząt ich nazw, sposobu odżywiania oraz opiekowania się.

Piknik ekologiczny dla dzieci i ich rodziców, „Wyścig o czysta planetę” - udział uczestników pikniku w zabawie interaktywnej o segregacji śmieci, zabawy i gry ruchowe ścieżka zdrowia,

Konkursy o tematyce przyrodniczej –  organizując konkursy damy swoim wychowankom możliwość wykazania się zdobytą wiedzą przyrodniczą i ekologiczną oraz umiejętnościami artystycznymi. Ich celem będzie upowszechnianie postaw ekologicznych I uświadamianie o konieczności ochrony środowiska. Z zarazem promocja realizowanego programu ekologicznego. Dzięki praktycznym działaniom przedszkolaków i ich rodziców będziemy kształtować pożądane postawy proekologiczne m.in. poprzez realizację konkursów o tematyce ekologiczno- przyrodniczej, będą to:

  1. Quiz ekologiczny dla dzieci 5 -6 letnich -  Sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas realizacji programu oraz podsumowanie całokształtu wiadomości z zakresu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej nabytej w czasie pobytu w przedszkolu.
  2. Konkurs plastyczny „Las w oczach dziecka” -  celem konkursu będzie  rozwijanie wrażliwości estetycznej, spostrzegawczości– inspirowanej specyfiką leśnego krajobrazu w różnych porach roku i o różnych porach dnia.
  3. Konkurs fotograficzny „Leśna  roślinność” -  celem konkursu będzie prezentacja różnorodności świata roślin, których środowiskiem życia są lasy, wzbudzenie zainteresowania bogactwem polskiej przyrody, pięknem naszych lasów, ich bioróżnorodnością oraz potrzebą ich ochrony.

Prace porządkowe i praktyczne w ogrodzie przedszkolnym – w naszym ogródku zagospodarowaliśmy przestrzeń do działań praktycznych przedszkolaków, będziemy tam sadzić z dziećmi przy współudziale rodziców warzywa i kwiaty, które dzieci będą m.in. poznawać w ramach realizowanych treści programu.

 

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe nr 2
    Akademia Bolka i Lolka
    97 - 400 Bełchatów,
    ul. Paderewskiego 3

  • 44 633 43 85 Oddziały w PS Nr 2
    663 874 496 Oddziały w SP Nr 13

Wiadomości

Galeria zdjęć

Czwartek 09.05.2024

liczba odwiedzin: 4299590