PRZEDSZKOLAK MŁODYM EKOLOGIEM - ROK 2009

Przedszkole nasze w roku szkolnym 2009/2010 realizowało program z zakresu edukacji ekologicznej „Przedszkolak   Młodym   Ekologiem”- który jest współfinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi.

Całkowity koszt projektu – 32 tys.

Dotacja  z WFOŚiGW w Łodzi – 25 tys.

Czy warto wychowywać dziecko na małego ekologa? Oczywiście!

Tak samo jak warto wyrabiać w nim szacunek dla słabszych, wrażliwość, zaangażowanie, empatię, odpowiedzialność i poczucie siły. Jak nauczyć dziecko, że troska o środowisko jest czymś bardzo ważnym? To wcale nie jest takie  proste, zwłaszcza, jeśli zależy nam na czymś więcej niż puste gesty. Dla dzieci niewiele znaczą teorie, ekologiczne manifesty i hasła. Trzeba sięgnąć do najbardziej podstawowych ważnych spraw. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym nasza placówka szczególny nacisk kładzie na realizację zagadnień ekologicznych.

W celu świadomej i zaplanowanej realizacji tych zagadnień został przygotowany program autorski zawierający treści ekologiczne, który będzie realizowany od miesiąca marca do końca października 2009r. a następnie kontynuowany w latach następnych. Przy omawianiu zagadnień ekologicznych wspierającą metodą poznawczą będzie metoda praktycznego działania. Dzięki niej dzieci lepiej zrozumieją przekazywane treści oraz łatwiej rozwiążą postawione im problemy.

Tak jak w poprzednich latach zostaną wyposażone w kąciki ekologiczne, w którym znajdą się naturalne okazy, literatura i czasopisma przyrodniczo – ekologiczne dostosowane do poziomu dzieci oraz gazetka tworzona przy współudziale dzieci i rodziców. Dzięki otrzymanej Dotacji kąciki te wzbogacimy o szereg dodatkowych pomocy, które w znaczny sposób pomogą dzieciom zrozumieć zagadnienie ochrony środowiska.

Jedną z sal w której znajduje się już komputer dzięki dotacji otrzymanej z WFOŚiGW wyposażymy w telewizor, rzutnik multimedialny, ekran oraz video, które zostaną wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych i dzięki projekcji filmów będziemy dogłębnie prezentować to, czego np. nie można zaobserwować podczas wycieczek i samemu doświadczyć w warunkach naturalnych.

Edukacja w naszym przedszkolu stawia sobie na pierwszym miejscu wyrobienie nawyku segregacji odpadów w miejscu ich wytwarzania, czyli w gospodarstwach domowych, przedszkolu, a także szerzenie edukacji ekologicznej w naszym środowisku.

W programie „Przedszkolak Młodym Ekologiem”- będą uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe naszego przedszkola, które wraz ze swoimi nauczycielkami zapoznali się z zasadami edukacji ekologicznej w roku szkolnym 2008/2009.

Przedszkole nasze będzie kontynuować propagowanie ekologicznego stylu życia również wśród rodziców.

Włączymy naszych rodziców w czynny udział w konkursach ekologicznych, pomocy w zagospodarowaniu ogródków i kącików ekologicznych. Wszystkie te poczynania w ciągu całej realizacji programu ekologicznego będą mieć na celu poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu edukacji ekologicznej, a także nawiązanie tak cennej współpracy z ciągle zapracowanymi rodzicami. Współpraca ta jest ciekawym i wdzięcznym przedsięwzięciem dla obu stron.

To prawdziwe wyzwanie, stało się powszechnym zwyczajem panującym w naszym przedszkolu.

We wszystkich grupach wiekowych powstaną kąciki badawcze z lupami, mikroskopem, lunetą, szkłami powiększającymi, filtrami wody. Prowadzone zabawy badawcze będą miały na celu uwrażliwienie dzieci na współczesne problemy z zakresu ochrony środowiska, np. zanieczyszczenie wody i powietrza, wykazanie zależności między zakupami a wytwarzanymi w domu odpadami przy wykorzystaniu zakupionych środków dydaktycznych.

Trudno zmienić nawyki dorosłego, który całe życie wrzucał śmieci do jednego kubła, przynosił zakupy w dziesięciu foliowych torbach i palił plastikowe butelki w przydomowym ogródku, bo taniej i praktyczniej.

Dla dziecka, uczonego "od zawsze" jak dbać o siebie, o swoje zdrowie, o innych, o dom, kwiatek w doniczce, drzewko za oknem, ogródek, ulicę, las -dla takiego "świadomego" dziecka ekologia będzie czymś naturalnym i oczywistym.

Czwartek 09.05.2024