Grupa III BYSTRZAKI

TRZYLATEK W PRZEDSZKOLU

Co powinien umieć 3-latek?

• Samodzielnie korzystać z toalety (zdjąć majtki, korzystać z papieru toaletowego, założyć majtki, spuścić wodę umyć ręce i wytrzeć w ręcznik).
  • Samodzielnie zjadać posiłki (posługiwać się łyżką, widelcem i pić z kubeczka).
  • Samodzielnie zdejmować i zakładać  przynajmniej niektóre części garderoby (dziecko nie musi rozróżniać prawej skarpetki od lewej ani samodzielnie wciągać rajstop, ale powinno umieć założyć  koszulkę, sweter, spodenki lub spódniczkę). Dziecko wyręczane w czynnościach samoobsługowych nie potrafi później samodzielnie myśleć i wykonywać prostych poleceń podczas zajęć.
  • Sygnalizować swoje potrzeby ( "chcę do toalety", "jest mi zimno", "boli mnie, źle się czuję", "chcę pić").
  • Wysłuchać i wykonać proste polecenia dorosłych ("sprzątnij zabawki", "poukładaj książki", "usiądź przy stoliku").
  • Posługiwać się słownictwem odpowiednim do wieku, mówić tak, aby otoczenie go zrozumiało.
  • Buduje kilkuwyrazowe zdania .
  • Mówi około 1000 słów.
  • Zadaje dużo pytań.
  • Mówi o sobie używając formy „ja”.
  • Skoncentrować się na jednej czynności przez kilka minut.
  • Potrafi zostać pod opieką innych ( bez rodziców): dziadków, cioci, opiekunki. dziecko przyzwyczaja się do nieobecności rodziców i nabiera pewności, że zawsze po niego wrócą.
  • Posiadać sprawność fizyczną stosowną do wieku. Pozwól dziecku na swobodę ruchową w każdej sytuacji w domu, na placu zabaw, w czasie spaceru - oczywiście pilnuj dziecka i asekuruj je w razie potrzeby, ale nie ograniczaj go słowami "nie dasz rady, bo się przewrócisz, bo się ubrudzisz".
  • Potrafi schodzić po schodach trzymając się poręczy, bez problemu korzysta z urządzeń na palcu zabaw oraz potrafi wskoczyć obunóż na schodek

Niedziela 19.05.2024