Organizacja pomocy psychologiczno pedagogicznej

JAK ROZWIJAĆ MOWĘ DZIECKA

• Mów, mów i jeszcze raz mów, motywuj do mówienia.

Mów  wyraźnie językiem dorosłych, używaj prostych zdań. Zwracaj się bezpośrednio do dziecka i dawaj mu czas na odpowiedź. Różne sytuacje domowe wykorzystaj do mówienia. Podczas rozmowy zachowuj kontakt  wzrokowy z dzieckiem. W przypadku nieprawidłowej wypowiedzi dziecka podawaj poprawną  formę. Staraj  się by rozmowa była przyjemnością dla wszystkich zainteresowanych.  Aranżuj kontakty z rówieśnikami. U dziecka pozbawionego kontaktów werbalnych nie rozwinie się mowa.

• Ogranicz oglądanie telewizji.

Przekaz telewizyjny jest mało zrozumiały dla dziecka. Wybieraj wartościowe programy. Bądź  zawsze zorientowanym, co dziecko ogląda. Nie zostawiaj włączonego telewizora, jeżeli nikt go nie ogląda.

• Czytajcie dziecku książki, oglądajcie razem ilustracje

Czytanie, oglądanie ilustracji, rozmowa na ich temat,wspólne robienieksiążeczek o rodzinie, kolegach,zajęciach dziecka, rozwijająmyślenie i wyobraźnię, rozwijają słownictwo, zachęcają do czytania. Są wspaniałą formą spędzania czasu z dzieckiem i nawiązania głębszych więzi.

• Dbaj o prawidłowe żucie, gryzienie i połykanie.

Zachęcaj dziecko do gryzienia pokarmy o twardej konsystencji ( marchewkę, jabłko, skórki od chleba). To naturalny sposób, aby prawidłowo rozwijał się aparat mowy. Zwróć   uwagę jak dziecko oddycha czy nosem, czy ustami podczas snu i milczenia. Jeżeli dziecko ma otwarte usta jego żuchwa układa się nienaturalnie i  zmienia się ułożenie języka. Daje to w konsekwencji wady zgryzu jak również wady wymowy. Dzieci takie częściej się przeziębiają.

• Zwróć uwagę na słuch dziecka,                                                                                                          Jeśli coś cię niepokoi skontaktuj się   z lekarzem. Zwracaj uwagę na odgłosy codziennego życia i zadawaj dziecku pytanie, „ Co to jest”. Szukajcie razem źródła dźwięku. W ten sposób kształcisz jego uwagę słuchową.

• Dbaj o prawidłowy rozwój ruchowy.                                                                                             Zachęcaj do biegania, wspinania się po drabinkach, jazdy na hulajnodze, rowerze, rolkach. Usprawniaj motorykę palców, poprzez wydzieranie, naklejanie, lepienie z plasteliny, malowania, rysowanie.

Niedziela 05.05.2024