Mów wyraźnie językiem dorosłych, używaj prostych zdań. Zwracaj się bezpośrednio do dziecka i dawaj mu czas na odpowiedź. Różne sytuacje domowe wykorzystaj do mówienia. Podczas rozmowy zachowuj kontakt wzrokowy z dzieckiem. W przypadku nieprawidłowej wypowiedzi dziecka podawaj poprawną formę. Staraj się by rozmowa była przyjemnością dla wszystkich zainteresowanych. Aranżuj kontakty z rówieśnikami. U dziecka pozbawionego kontaktów werbalnych nie rozwinie się mowa.
Przekaz telewizyjny jest mało zrozumiały dla dziecka. Wybieraj wartościowe programy. Bądź zawsze zorientowanym, co dziecko ogląda. Nie zostawiaj włączonego telewizora, jeżeli nikt go nie ogląda.
Czytanie, oglądanie ilustracji, rozmowa na ich temat,wspólne robienieksiążeczek o rodzinie, kolegach,zajęciach dziecka, rozwijająmyślenie i wyobraźnię, rozwijają słownictwo, zachęcają do czytania. Są wspaniałą formą spędzania czasu z dzieckiem i nawiązania głębszych więzi.
Zachęcaj dziecko do gryzienia pokarmy o twardej konsystencji ( marchewkę, jabłko, skórki od chleba). To naturalny sposób, aby prawidłowo rozwijał się aparat mowy. Zwróć uwagę jak dziecko oddycha czy nosem, czy ustami podczas snu i milczenia. Jeżeli dziecko ma otwarte usta jego żuchwa układa się nienaturalnie i zmienia się ułożenie języka. Daje to w konsekwencji wady zgryzu jak również wady wymowy. Dzieci takie częściej się przeziębiają.